Na rynku dostępne są różne środki iniekcyjne. Dobiera się je do charakteru wykonywanych prac, rodzaju materiału, z jakiego wykonano obiekt, stanu przecieków wody w konstrukcji.Na przykład przy likwidowaniu rys i pęknięć stosuje się żywice iniekcyjne, które charakteryzować się muszą określonymi właściwościami. Muszą mieć odpowiednio niską lepkość i długi czas przerabiania. Warunkiem jest też dobra przyczepność, elastyczność i odporność na starzenie się. Takie substancje muszą dobrze znosić kontakt z materiałami, z którymi będą się stykać. Ponadto nie mogą zbytni zmieniać objętości w warunkach zmieniającej się temperatury.
Jeśli priorytetem jest zatrzymanie wody, która napiera na ścianę czy strop, stosuje się spienialne lub niespienialne żywice poliuretanowe. Po kontakcie z wodą powstają z nich pianki o drobnych porach, które jeszcze skuteczniej tamują przecieki.
Inne właściwości mają poliuretanowe żywice iniekcyjne, które się nie spieniają. One wyróżniają się dużą elastycznością. Mogą być więc aplikowane do rys i pęknięć stale poddawanych dużym obciążeniom. Są rozciągliwe, co ma znaczenie przy dużej amplitudzie temperatur, gdy beton kurczy się i rozpręża.
Tego typu produkty chemii budowlanej zapewniają trwałą szczelność przy wysokim ciśnieniu napierającej wody. W związku z tym zaleca się wykorzystanie żywic poliuretanowych przy uszczelnianiu obiektów podwodnych, np. tuneli i zbiorników przeciwpożarowych umieszczonych w parkingach podziemnych.