Żele iniekcyjne

Rysy i pęknięcia, osiadanie i niestabilność gruntu, przeciekające przerwy robocze, nieszczelności ścian fundamentowych i stropów, wilgoć przenikająca przez ścianę – to powszechne problemy w budownictwie. Na szczęście znaleziono już na nie skuteczne sposoby. To metoda iniekcyjna, która wykorzystuje żele iniekcyjne (żywice akrylowe, poliuretany).

Żele iniekcyjne do iniekcji to bardzo zaawansowana grupa produktów. Inny wypełniacz stosuje się w przypadku surowców mineralnych (cegła, beton, kamień).

Przy wyborze żelu iniekcyjnego znaczenie mają też źródło i rodzaj uszkodzeń. Tam, gdzie nie usunięto przyczyny spękań i rys, powinno się stosować elastyczne masy uszczelniające.

Do takich należą akrylowe i poliuretanowe żele iniekcyjne. Ze względu na swoje właściwości mechaniczne (wysoka rozciągliwość) wypełnienia akrylowe są w stanie znosić duże obciążenia. Zele iniekcyjne z powodu niskiej lepkości z powodzeniem stosuje się również do wykonywania iniekcji kurtynowych oraz strukturalnych.

W przypadku konstrukcji, w których usunięto przyczyny problemów, a jest konieczność sklejenia siłowego konstrukcji stosuje się sztywniejsze materiały, np. żywice epoksydowe. Wynika to z tego, że nie można ich zatem poddawać stałym obciążeniom.