Od strony technologicznej dobrze wykonana budowla to taka, która jest odporna na działanie wody i wilgoci. Beton sam w sobie nie wykazuje takich cech. W przypadku gdy budynek nie posiada izolacji pionowej bądź poziomej trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Temu właśnie służą żele akrylowe, które można wtłoczyć do ściany czy stopu poprzez nawiercone otwory o średnicy kilkunastu milimetrów.
To, jakim środkiem wypełni się, konstrukcję zależy od wielu czynników. W przypadku już eksploatowanych obiektów istotny jest stopień zawilgocenia oraz rodzajów przecieków. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego powstał.
Żele akrylowe to bardzo elastyczne substancje. Mają zdolność kurczenia się i pęcznienia do nawet 150%. Sprawdzają się przy niskich (minusowych) temperaturach. Do tego wykazują odporność na działanie soli i gazów, jakie przenikają do konstrukcji wraz z wodą i wilgocią.
Substancje tego typu można stosować przy uszczelnianiu budowli całkowicie lub częściowo znajdujących się pod powierzchnią gruntu. Chodzi tu m.in. o tunele, szyby, przyczółki mostów, a także domowe piwnice. Iniekcja żeli akrylowych umożliwia wytworzenie w ścianie czy stropie przegrody poziomej bądź pionowej dzięki której tworzymy kurtynę.
Poza odpowiednim medium do przeprowadzenia iniekcji potrzebny jest sprzęt. Wykonawca posługuje się specjalistyczną dwukomponentową tłokową pompą iniekcyjną oraz iniektorami (pakerami).