Wzmacnianie konstrukcji

Dobrze zrealizowany projekt budowlany jest gwarancją długiej żywotności obiektu. Istotna jest też jakość użytych materiałów. Jeśli zastosuje się produkty dobrej jakości, można mieć pewność, że budowla będzie spełniać swoją funkcję przez długie lata i nie będzie problemu z jej częstym remontem.

Jednak trzeba mieć świadomość, że każdy obiekt się zużywa. Wynika to z wielu czynników. Dwie najważniejsze grupy z nich to otoczenie budynku (drgania, jakość powietrza) oraz pogoda. Wiatr, skrajne temperatury i opady negatywnie oddziałują na konstrukcję. Z czasem może więc wymagać ona renowacji.

Wzmacnianie konstrukcji to zadanie dla fachowców. W zależności od problemu wykona on iniekcję która, uszczelni pęknięcia w ścianach i stropach albo utwardzi grunt, na którym posadowiony jest obiekt.

Może się okazać, że konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji i zwiększenie jej nośności. Na to także znajdzie się recepta. W takich przypadkach profesjonalne przedsiębiorstwa budowlane stosują zwykle maty i taśmy węglowe, którymi wzmacnia się budowle betonowe, stalowe i murowane.

Wzmacnianie konstrukcji wymaga użycia odpowiednich produktów chemii budowlanej. Przy metodzie iniekcyjnej stosuje się m.in. żywice poliuretanowe o różnej lepkości, żywice akrylowe, żywice polimerowe.