Uszczelnianie przejść instalacyjnych

Prawo nieustannie się zmienia, dostosowując do rzeczywistości i postępu cywilizacyjnego. Dotyczy to także budownictwa. Niedawno wprowadzone przepisy (rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ) nakazują uszczelnianie przejść instalacyjnych. Ma to zwiększyć ochronę przeciwpożarową obiektu.

Prace z tym związane wykonują ekipy instalatorskie oraz firmy z branży remontowo-budowlanej. Fachowcy zwykle wykorzystują do tego specjalistyczną chemię budowlaną renomowanych producentów. Tylko one dają pewność, że zabezpieczenie będzie trwałe i spełni swoją funkcję.

By właściwie wykonać uszczelnianie przejść instalacyjnych, profesjonaliści zwykle posługują się mankietami. Zastosowanie mają też pierścienie uszczelniające. Rozwiązania tego typu przeważnie przybierają postać elastomeru z flizeliny i poliestru, włókniny albo polietylenu.

Dodatkowo elastomer powleka się tkaniną. Siatka może przebiegać jedno- lub dwustronnie. Wskazane jest stosowanie siatek dwustronnych, które zwiększają wytrzymałość tkaniny. Jest ona bardziej elastyczna i odporna na rozerwanie.

W przypadku uszczelnień przepustów istniejących stosuje się techniki iniekcyjne z zastosowaniem pakerów iniekcyjnych przez które tłoczy się zazwyczaj żywice poliuretanowe.