Prac zabezpieczających wymagają nie tylko budynki. Ze względów bezpieczeństwa wykonywana jest też izolacja zbiorników. Chodzi np. o zbiorniki na wodę, ścieki czy chemikalia i paliwo.
W dwóch ostatnich przypadkach wyciek substancji groziłby wybuchem bądź skażeniem. By do tego nie dopuścić, projektant, wykonawca, właściciel czy zarządca terenu, na którym znajduje się taki zbiornik, powinien zlecić prace izolacyjne.
W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest zbiornik, do celów izolacyjnych używa się różnych technologii. Zbiornik metalowy zabezpiecza się m.in. blachą aluminiową i ocynkowaną. Obiekt z betonu wymagać będzie użycia specjalnych materiałów do uszczelnień.
Izolacja zbiorników może też dotyczyć akwenów, np. w przydomowych ogrodach. Tutaj zastosowanie ma wytworzona z kauczuku folia hydroizolacyjna. Membrany izolacyjne dostępne są w dużych rozmiarach, sięgających kilkuset metrów kwadratowych. W razie potrzeby można je sztukować, łącząc przy pomocy specjalnych taśm.
Membrana używana do izolacji zbiorników powinna być trwała, elastyczna i wytrzymała – zarówno na czynniki mechaniczne, jak i atmosferyczne. Wskazane jest więc stosowanie rozciągliwych folii, które zdają egzamin w bardzo niskich temperaturach. Taka rozciągliwość przyda się na etapie montażu, gdyż pozwoli dostosować folię do zbiornika po dowolnym kształcie.