Izolacja stropów i pomostów

Poziomy element konstrukcji, który oddziela kondygnacje budynku, nazywamy stropem. Zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń własnych i tych, jakie powstają podczas użytkowania obiektu, na elementy pionowe konstrukcji, czyli słupy (w przypadku mostów, pomostów, estakad) i ściany (w przypadku budynków).

W zależności od przeznaczenia obiektu stropy wykonuje się z belek zwanych żebrami albo prefabrykowanych lub monolitycznych płyt żelbetowych. Dodatkowo wykorzystuje się stal, beton, ceramikę, gazobeton, szkło, drewno. Bez względu rodzaj obiektu i materiał, z jakiego wykonano ten element, wskazana jest izolacja stropów i pomostów.

W różnych obiektach wykonuje się różne zabezpieczenia. W domach i obiektach użytkowych stosuje się izolacje termiczne (utrata ciepła), akustyczne (przenikanie hałasu), przeciwwilgociowe i wodochronne. W przypadku obiektów inżynieryjnych, np. pomostów, wskazana jest też ochrona przed drganiami, jakie generują pojazdy poruszające się nim.

Niekiedy obiekty wymagają również ochrony przed agresją środowiska (izolacja chemoodporna). Chodzi tu np. o podwyższoną wilgotność albo działanie żrących substancji: kwasów, zasad, soli i różnych innych roztworów. Ich niszczącemu wpływowi zapobiega izolacja stropów i pomostów.