Izolacja ścian fundamentowych

Żaden budynek nie powstanie bez fundamentów. Ich wykonanie nakazuje sztuka budowlana. Brak fundamentów grozi brakiem stabilności budowli lub nawet osuwaniem się obiektu. Spowoduje znaczącą niestabilność budowli, która po prostu może się rozlecieć niczym domek z kart.

Jednak samo wykonanie tego elementu konstrukcji nie rozwiązuje problemu wytrzymałości budynki. Trzeba jeszcze prawidłowo zaizolować fundamenty. W przeciwnym razie będą one podatne na wilgoć, która ma niszczący wpływ na substancję betonową oraz powoduje wiele innych szkód (spękania, przecieki, zawilgocenia, wzrost kosztów ogrzewania, rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych).

Jak w praktyce wykonywana jest izolacja ścian fundamentowych? Najpierw zabezpiecza się płyty fundamentowe lub ławy fundamentowe. Chodzi o zabezpieczenie przed opadami bądź wysokim poziomem wód gruntowych. Można to zrobić na wiele sposobów wykorzystując technologie powłokowe bądź bez powłokowe.

Konieczna jest izolacja ścian fundamentowych zgodnie z projektem, to jest wykonując izolację pionową i poziomą.

Tak wygląda zabezpieczenie przeciw wodne oraz przeciwwilgociowe. Potrzebna jest jeszcze izolacja termiczna. Tę wykonuje się przy użyciu np. polistyrenu ekstrudowanego czyli powszechnie nazywanego styropianu. Odchodzi się od izolowania od wewnątrz, czyli zalewania styropianu betonem ponieważ jest to niezgodne z normami.