Dom z ogrodem, balkonem albo tarasem to marzenie wielu z nas. Gdy już je zrealizujemy, warto o nie dbać. W przeciwnym razie stanie się źródłem problemów i wydatków. By ich uniknąć, należy więc właściwie zabezpieczyć powierzchnię przed działaniem wody i wilgoci. Izolacja balkonów i tarasów powinna być więc priorytetem.
W razie potrzeby można też wygłuszyć stop. To znacząco zredukuje natężenie dźwięków docierających do pomieszczeń znajdujących się pod tym wiszącym elementem konstrukcyjnym. Takie rozwiązanie może się okazać niezbędne w wielokondygnacyjnych budynkach usługowych, gdzie na górze znajduje się taras z basenem, a na dole – gabinet masażu bądź grota solna.
Jak przebiega izolacja balkonów i tarasów? Idealne rozwiązanie zakłada izolacją termiczną z góry i z dołu. Najważniejszym elementem jest izolacja główna w postaci skutecznej bezszwowej hydroizolacji ułożonej na płycie konstrukcyjnej, czyli stropie.
Następnie wykonuje się docieplenie. Świetnie nadaje się do tego polistyren ekstrudowany o grubości około 10 cm. Dodatkowo między warstwę docieplającą a izolację główną można ułożyć matę drenującą.
Później przychodzi czas na izolację poślizgową. Wykorzystamy do tego włókninę techniczną lub folię polietylenową. Konieczna jest także warstwa dociskowa, czyli wylewka o grubości 5-6 cm. Na nią można kłaść płytki. Ponadto obowiązkowe są dylatacje: pod płytkowa, obwodowa i powierzchniowa.