Iniekcyjne żywice poliuretanowe

Stosowaną od niedawna metodą wypełniania przecieków w konstrukcjach betonowych jest iniekcja. Istnieją różne jej warianty.

Ogólnie polegają one na tym, że do wnętrza rysy w ścianie , stropu albo przerwy technologicznej iniektuje się pod odpowiednim ciśnieniem odpowiednią żywicę, która ma za zadanie zlikwidować niepożądane szczeliny, otwory przez które przenika woda.

Bardzo często aplikowanym środkiem są np. iniekcyjne żywice poliuretanowe, zwane fachowo poliuretanami. Substancje tego rodzaju wykorzystuje się w celach hydroizolacyjnych – mają za zadanie uszczelnić przecieki w konstrukcji. Żywice poliuretanowe dzielimy na spienialne i niespienialne.

W jaki sposób się to odbywa? Iniekcyjne żywice poliuretanowe idealnie przylegają do podłoża. Połączenie jest na tyle trwałe, że materiał nie odspaja się od podłoża. Po kontakcie z wodą żywica zamienia się w piankę poliuretanową.

Wielką zaletą tego typu substancji uszczelniających jest ich sprężystość przy szerokiej rozpiętości temperatur. Z tego względu iniektowane żywice poliuretanowe, zarówno spieniające, jak i niespieniające się, można bez obaw stosować w każdej miejscu na ziemi. Dostępne są polimery elastyczne i półsztywne, o niskiej i wysokiej lepkości.