Iniekcje strukturalne

Nieprawidłowa wykonana lub za słaba hydroizolacja stwarza ryzyko przecieków oraz zawilgocenia obiektu. W razie jej braku pojawienie się przecieków oraz wilgoci w budynku jest sprawną pewną i raczej nieodległą. Dotyczy to tak budynków podpiwniczonych, jak i bez piwnicy. Podciąganie kapilarne jest w stanie osiągnąć poziom nawet sześć metrów od poziomu gruntu.

Takiemu problemowi skutecznie zapobiegną iniekcje strukturalne. To dość nowa technika hydroizolacji pionowej i poziomej. Można ją stosować w budowanych i istniejących budowlach. W tym drugim przypadku nie trzeba nawet odkrywać fundamentów, przez co inwestycja jest krótsza i tańsza.

Iniekcje strukturalne polegają na zainiektowaniu przez siatkę pakerów iniekcyjnych pod ciśnieniem substancji uszczelniającej o niskiej lepkości do struktury muru. Chodzi o to, by wypełnić nimi kapilary. To nie tylko uszczelni konstrukcję, ale też ją wzmocni.

Jakie substancje tłoczy się do muru? To zależy od rodzaju spękań i skali przecieków. Pod uwagę należy wziąć również warunki, w jakich użytkowany jest obiekt (suche, mokre, natężenie drgań, wielkość i intensywność obciążeń, temperatura).

Wypełniaczem mogą być żele akrylowe, krzemiany (alkalikrzemiany), mikro emulsje silikonowe, żywice poliuretanowe. Aby zainiektować w strukturze muru wybrany materiał, wierci się siatkę otworów w rozstawie ok. 20x20cm Po wykonaniu otworów montuje się w nich pakery iniekcyjne i tłoczy wybrany materiał specjalistyczną dwukomponentową pompą iniekcyjną na odpowiednio ustawionym czasie reakcji polimeryzacji.