Iniekcje kurtynowe

Istnieją różne techniki tłoczenia substancji uszczelniających. W hydroizolacji oraz w celu wzmocnienia konstrukcji budowli oraz jej siły nośnej stosuje się iniekcje kurtynowe.

To bardzo skuteczna metoda, którą poleca się zwłaszcza przy zabezpieczaniu istniejących budynków. Jest łatwa do przeprowadzenia i – w porównaniu do tradycyjnych technologii – tania. Idealnie sprawdza się przy uszczelnianiu garaży, przejść podziemnych czy tuneli, których z różnych powodów nie można wyłączyć z użytkowania, by odkopać fundamenty. Ze względu na efektywność i szybkie rezultaty stosuje się ją m.in. podczas walki ze skutkami powodzi.

Jak to wygląda w praktyce? Najpierw należy w murze wywiercić sieć otworów. Ich średnica, głębokość i rozstaw zależy od stopnia skorodowania konstrukcji. Przewierty wykonuje się od wewnątrz na zewnątrz przegrody.

Następnie na styku gruntu i ściany tłoczy się żel akrylowy (z tego powodu iniekcje kurtynowe nazywane są także iniekcjami w grunt). Podczas tego procesu bardzo ważny jest krótki czas wiązania masy wypełniającej.

Szybkie zastygnięcie pompowanej substancji powoduje, że powstaje swego rodzaju zasłona, czyli kurtyna. Fakt, że żel uszczelniający jest tłoczny poza przegrodę (na jej zewnętrzną stronę), skutecznie zapobiega to przenikaniu wody do jej struktury.