Iniekcja rys i pęknięć

Żaden materiał, żadne tworzywo nie jest niezniszczalne. Prędzej czy później ulega zużyciu. W przypadku konstrukcji budowlanych objawia się to np. rysami i spękaniami. Tam, gdzie jest położony tynk, może on odpadać.

Oznaką korodowania jest też wilgoć. Skąd się ona bierze? Zaczyna się od pęknięć, drobnych przerw w strukturze powierzchni. Przez te szczeliny drąży woda, np. gruntowa albo opadowa. Słaba izolacja lub jej brak sprawia, że konstrukcja szybko zaczyna opierać się niszczącemu działaniu korozji betonu oraz zbrojenia spowodowanej przez wodę.

Z czasem pogarszają się parametry użytkowe obiektu. Może to doprowadzić do ograniczeń w jego użytkowaniu, a nawet – jego zamknięcia. By do tego nie dopuścić, należy przeprowadzić prace modernizacyjne, zlikwidować ubytki, uszczelnić przecieki.

Temu służy iniekcja rys i pęknięć. To jedna z podstawowych technik uszczelniania konstrukcji. Polega na wywierceniu w ścianie fundamentowej, płycie fundamentowej czy stropie wielu otworów pod pakery iniekcyjne i wtłoczeniu pod wysokim ciśnieniem substancji chemicznej, która ma za zadanie wypełnić miejsca przez które następują przecieki.

W tego typu pracach wykorzystuje się wiele produktów chemii budowlanej, np. żywice poliuretanowe czy żele akrylowe.. Wybór konkretnego produktu zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są: stan budowli, i rodzaj materiału, z jakiego ją wykonano.

Iniekcja rys i pęknięć należy do najskuteczniejszych i najszybszych sposobów eliminowania nieszczelności konstrukcyjnych. Nie wymaga bowiem prac ziemnych, czyli odkrywania fundamentów, i wszystkie prace można wykonać od wewnątrz konstrukcji.